Your cart

Your cart is empty

Undecided? Browse our bestsellers.
Petit&Jolie

Petit&Jolie

Petit&Jolie

PETIT&JOLIE creates gentle, natural cosmetic products specifically designed for babies and mothers. The brand focuses on caring for infants' skin, supporting parents' comfort, and protecting nature.

Founded in 2013 in the Netherlands by Esther Keddeman, a mother of two, PETIT&JOLIE is built on a personal commitment to provide reliable, safe, and effective solutions.

Understanding that babies have unique skin—thin, dry, permeable, sensitive, and actively breathable—PETIT&JOLIE carefully crafts each product, selecting natural and organic ingredients that offer gentle yet thorough nourishment. This approach ensures safe and effective care, minimizes the risk of allergies, and strengthens parents' trust.

PETIT&JOLIE values simplicity and transparency. Its bright, user-friendly packaging is designed to help busy parents easily choose the right products, simplify daily skincare routines, and provide peace of mind.

Pure Ingredients, Gentle Care

PETIT&JOLIE’s formulas feature nutrient-rich organic plant oils such as almond, apricot kernel, sunflower, sesame, and jojoba. These are complemented by soothing natural extracts, including sea buckthorn, rosemary, chamomile, sage, and vanilla—each chosen for its nourishing and calming properties.

The Importance of Touch

PETIT&JOLIE strongly believes in the power of touch and the benefits of regular infant massage. Massage is known to promote muscle and neurological development, relieve colic, improve sleep, and strengthen the emotional bond between parent and child.

Commitment to Sustainability

PETIT&JOLIE upholds strict environmental responsibility, ensuring that every step—from ingredient sourcing and product creation to packaging and disposal—is eco-friendly. All products are free from mineral oils, petrochemicals, parabens, synthetic dyes, and harsh detergents.

PETIT&JOLIE: naturally gentle skincare that nurtures your child's delicate skin, builds parental confidence, and honors the environment.

Created by Esther for a relaxing bath

In 2012, Esther, a mom of a 3 and 1 year old, wanted to buy some products for her kids that would allow them to take a bath, relax and mark the end of a day before going to sleep. She couldn’t find the right cosmetics for them - so she decided to make them herself, and Petit&Jolie was born. This range is specifically designed to turn bath time and massage into a therapeutic bonding experience that helps children release the day's stress and sleep more soundly.

Pure Organic-first Natural Ingredients

What is kind to the earth is kindest to your child. These products are made exclusively from 100% natural ingredients, with a strong commitment to sourcing from organic farming wherever possible. We prioritize the purity of nature to ensure the most delicate skin is nourished without exposure to harsh chemicals. 

Free From

With Petit&Jolie, there is no compromise on safety. Our formulas are strictly free from parabens, paraffin, and PEG ingredients, as well as synthetic fragrances, colorings, and preservatives. We provide honest, transparent care that is hypoallergenic and gentle enough for the most sensitive newborn skin.

26 Results

26 Results

Petit&Jolie baby mineral sunscreen SPF 30 – 0% parfume, 100 ml

€17,99

Unit price
€17,99 per 100ml

€17,99

Unit price
€17,99 per 100ml

Petit&Jolie calendula balm – 0% parfume, 55 ml

€8,99

Unit price
€16,35 per 100ml

€8,99

Unit price
€16,35 per 100ml

Jar of calendula balm with 'petit & jolie' branding on a beige background
Jar of calendula balm with 'petit & jolie' branding on an orange background
New

Petit&Jolie calendula balm – 0% parfume, 55 ml sale

Regular price €8,99 €2,00

Unit price
€3,64 per 100ml

Regular price €8,99 €2,00

Unit price
€3,64 per 100ml

Petit Jolie belly balm jar with green label on a beige background
Petit & Jolie belly balm jar on a green background with 'Hello Beauty' branding.
New

Petit&Jolie belly balm, 90 ml sale

Nourishing body balm with organic argan & grape seed oil

Regular price €15,29 €2,00

Unit price
€2,22 per 100ml

Regular price €15,29 €2,00

Unit price
€2,22 per 100ml

Green packaging of Petit & Jolie shampoo and body bar on a beige background
Petit Jolie shampoo and body bar packaging on a green background
New

Petit&Jolie baby shampoo & body bar, 65g sale

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€3,08 per 100g

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€3,08 per 100g

Green tube of Petit Jolie nourishing cream on a beige background
Green tube of Petit Jolie nourishing cream on a teal background
New

Petit&Jolie baby nourishing cream, 75 ml sale

Regular price €8,72 €2,00

Unit price
€2,67 per 100ml

Regular price €8,72 €2,00

Unit price
€2,67 per 100ml

Petit & Jolie sunscreen tube on a beige background
Tube of Petit Jolie sunscreen on a yellow background
New

Petit&Jolie baby mineral sunscreen SPF 30 – 0% parfume, 100 ml sale

Regular price €17,99 €2,00

Unit price
€2,00 per 100ml

Regular price €17,99 €2,00

Unit price
€2,00 per 100ml

Orange box of petit & jolie massage oil on a beige background
Box of petit & jolie baby massage oil on a peach background
New

Petit&Jolie baby massage oil, 100 ml sale

Regular price €8,99 €2,00

Unit price
€2,00 per 100ml

Regular price €8,99 €2,00

Unit price
€2,00 per 100ml

Green packaging of Petit & Jolie konjac sponge with branding and product name.
White cleansing pad on a green background with text 'Soft, plant-based, gentle cleansing'.
New

Petit&Jolie baby konjac sponge – 0% parfum, 4g sale

Regular price €6,26 €2,00

Unit price
per

Regular price €6,26 €2,00

Unit price
per

Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a beige background
Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a light green background
New

Petit&Jolie baby hair & body shampoo, 200ml sale

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Green tube of Petit Jolie diaper cream on a beige background
Green tube of Petit é Jolie diaper cream on a blue background
New

Petit&Jolie baby diaper cream – 0% perfume, 75 ml sale

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€2,67 per 100ml

Regular price €8,09 €2,00

Unit price
€2,67 per 100ml

Purple body lotion tube with 'petit & jolie' branding on a beige background
Purple lotion tube with 'petit & jolie' branding on a purple background
New

Petit&Jolie baby body lotion, 150 ml sale

€2,00

Unit price
€1,33 per 100ml

€2,00

Unit price
€1,33 per 100ml

Bottle of Petit & Jolie bath oil on a beige background
Bottle of Petit & Jolie bath oil on a yellow background
New

Petit&Jolie baby Bath Oil, 200 ml sale

Regular price €9,53 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Regular price €9,53 €2,00

Unit price
€1,00 per 100ml

Petit & Jolie hand wash bottle on a beige background
Petit & Jolie hand wash bottle on a green background with text about gentle, natural cleansing.
New

Petit&Jolie hand soap 250 ml sale

pH-neutral natural hand soap — 100% natural, vegan

Regular price €6,74 €2,00

Unit price
€0,80 per 100ml

Regular price €6,74 €2,00

Unit price
€0,80 per 100ml

Petit&Jolie Baby Relaxing Bathtime Set

Natural Baby Bath Set for Sensitive & Eczema-Prone Skin

€19,10

Unit price
per

€19,10

Unit price
per

Petit&Jolie hand soap 250 ml

pH-neutral natural hand soap — 100% natural, vegan

€6,74

Unit price
€2,70 per 100ml

€6,74

Unit price
€2,70 per 100ml