Organic supplements, certified natural cosmetics and more!
Welcome to R&C store!
Free shipping over €60.00

Dein Warenkorb

Dein Warenkorb ist leer

Undecided? Browse our bestsellers.

Body care

92 Ergebnisse

92 Ergebnisse

Petit & Jolie sunscreen tube on a beige background
Tube of Petit Jolie sunscreen on a yellow background
Neu

Petit&Jolie baby mineral sunscreen SPF 30 – 0% parfume, 100 ml sale

Normaler Preis €17,99 €2,00

Stückpreis
€2,00 pro 100ml

Normaler Preis €17,99 €2,00

Stückpreis
€2,00 pro 100ml

Orange box of petit & jolie massage oil on a beige background
Box of petit & jolie baby massage oil on a peach background
Neu

Petit&Jolie baby massage oil, 100 ml sale

Normaler Preis €8,99 €2,00

Stückpreis
€2,00 pro 100ml

Normaler Preis €8,99 €2,00

Stückpreis
€2,00 pro 100ml

Green packaging of Petit & Jolie konjac sponge with branding and product name.
White cleansing pad on a green background with text 'Soft, plant-based, gentle cleansing'.
Neu

Petit&Jolie baby konjac sponge – 0% parfum, 4g sale

Normaler Preis €6,26 €2,00

Stückpreis
pro

Normaler Preis €6,26 €2,00

Stückpreis
pro

Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a beige background
Bottle of Petit & Jolie hair and body shampoo on a light green background
Neu

Petit&Jolie baby hair & body shampoo, 200ml sale

Normaler Preis €8,09 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Normaler Preis €8,09 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Green tube of Petit Jolie diaper cream on a beige background
Green tube of Petit é Jolie diaper cream on a blue background
Neu

Petit&Jolie baby diaper cream – 0% perfume, 75 ml sale

Normaler Preis €8,09 €2,00

Stückpreis
€2,67 pro 100ml

Normaler Preis €8,09 €2,00

Stückpreis
€2,67 pro 100ml

Purple body lotion tube with 'petit & jolie' branding on a beige background
Purple lotion tube with 'petit & jolie' branding on a purple background
Neu

Petit&Jolie baby body lotion, 150 ml sale

€2,00

Stückpreis
€1,33 pro 100ml

€2,00

Stückpreis
€1,33 pro 100ml

Bottle of Petit & Jolie bath oil on a beige background
Bottle of Petit & Jolie bath oil on a yellow background
Neu

Petit&Jolie baby Bath Oil, 200 ml sale

Normaler Preis €9,53 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Normaler Preis €9,53 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Petit & Jolie hand wash bottle on a beige background
Petit & Jolie hand wash bottle on a green background with text about gentle, natural cleansing.
Neu

Petit&Jolie hand soap 250 ml sale

pH-neutral natural hand soap — 100% natural, vegan

Normaler Preis €6,74 €2,00

Stückpreis
€0,80 pro 100ml

Normaler Preis €6,74 €2,00

Stückpreis
€0,80 pro 100ml

DUL-X Warm-Up Active product packaging on a beige background
Dul-X Warm-Up Active warming gel packaging on a gray background
Neu

DUL-X Warm-Up Active Gel | Pre-Workout Muscle Preparation — 150ml sale

Pre-workout warming gel for muscle elasticity & flexibility

Normaler Preis €21,60 €2,00

Stückpreis
pro

Normaler Preis €21,60 €2,00

Stückpreis
pro

Dul-X Refresh Active gel and packaging on a beige background
Neu

DUL-X Refresh Active Gel | Post-Workout Muscle Recovery — 150ml sale

Cooling gel to soothe & restore muscles after exercise

Normaler Preis €21,60 €2,00

Stückpreis
pro

Normaler Preis €21,60 €2,00

Stückpreis
pro

Vitalkind Vitamin Body Lotion for boys with packaging on a beige background
Vitalkind Vitamin Body Lotion for boys on a blue background
Neu

Vitalkind Boy Vitamin Body Lotion | Soft & Nourishing — 200ml sale

Vitamin-rich body lotion for soft, nourished boys' skin

Normaler Preis €17,45 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Normaler Preis €17,45 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Vitalkind ultra sensitive body wash for girls on a beige background
Vitalkind Ultra Sensitive Body Wash for girls on a pink background
Neu

Vitalkind Girl Ultra Sensitive Body Wash | Fragrance-Free & Gentle — 200ml sale

Fragrance-free body wash for ultra-sensitive girls' skin

Normaler Preis €15,95 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Normaler Preis €15,95 €2,00

Stückpreis
€1,00 pro 100ml

Two front-facing Natural Devil's Claw Cream 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Tube of Artiglio del Diavolo Forte Natural Devil's Claw Cream on a beige background
Neu

Natürliche Teufelskralle-Creme 100 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Teufelskralle | Melissen- & Aloe-Basis | 5 Bachblüten | 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

Two front-facing Calendula Cream 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Ringelblumencreme 100ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Ringelblumenextrakt | Beruhigend | Empfindliche Haut

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

Two front-facing Natural Benex Cooling Leg Gel 50ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Kühlendes Bein-Gel Natural Benex 50ml – Erboristeria Magentina x2

Benex Pflanzenkomplex | Kühlend & erfrischend | Reisegröße 50 ml

€10,62

Stückpreis
€21,24 pro 100ml

€10,62

Stückpreis
€21,24 pro 100ml

Two front-facing Pure Arnica Oil 50ml bottles by Erboristeria Magentina
Neu

Reines Arnikaöl 50 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

100 % pflanzlich | Arnica montana | Trägeröl 50 ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

Two front-facing Tea Tree Cream 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Teebaumcreme 100ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Teebaumextrakt | Klärend | Ausgeglichene Haut

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

Two front-facing Propolis Ointment 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Propolis-Salbe 100 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Propolis-Extrakt | Aloe Vera | Intensivschutz | 100 ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

Two front-facing Piedi Foot Cream Moisturiser 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Piedi Fußcreme Feuchtigkeitspflege 100 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Botanische Extrakte | Intensive Fußpflege | Tiefenwirksame Pflege

€19,71

Stückpreis
€19,71 pro 100ml

€19,71

Stückpreis
€19,71 pro 100ml

Two complete Devil's Claw Forte Balm 50ml sets arranged vertically, each with box and jar
Neu

Teufelskralle Forte Balsam 50ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Teufelskralle Forte | Wärmebalsam | Kampfer & Ingwer | 50ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

Two complete front-facing Arnica Forte Ointment 50ml sets, each with box and tube
Neu

Arnika Forte Salbe 2 × 50ml Set – Erboristeria Magentina

Arnica Montana | Concentrated Formula Warming Muscle & Joint Care 50ml

€11,88

Stückpreis
€23,76 pro 100ml

€11,88

Stückpreis
€23,76 pro 100ml

Two front-facing Arnica Forte Ointment 100ml tubes by Erboristeria Magentina
Neu

Arnica Forte Salbe 100 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

Arnica Montana|Concentrated Formula|Warming Muscle & Joint Care|100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

€22,91

Stückpreis
€22,91 pro 100ml

Two front-facing Arnica Gel 97% 250ml jars by Erboristeria Magentina
Neu

Arnika-Gel 97% 250 ml – Erboristeria Magentina 2er-Set

97% Arnica Montana | Cooling Gel | Fast-Absorbing | Economy 250ml

€34,43

Stückpreis
€13,77 pro 100ml

€34,43

Stückpreis
€13,77 pro 100ml

Two complete Arnica Forte Balm 50ml sets arranged vertically, each with box and jar
Neu

Arnica Forte Balsam 50ml 2er-Set – Erboristeria Magentina

Arnika | Menthol & Kampfer | Fester Massagebalsam | 2 × 50ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

€20,35

Stückpreis
€40,70 pro 100ml

Devil's Claw Forte Capsules 60 caps – Erboristeria Magentina

Devil's Claw 2.5% | Boswellia 90% | Uncaria | Tabebuia | 60 caps

€13,28

Stückpreis
pro

€13,28

Stückpreis
pro

Devil's Claw Liquid Food Supplement 16x12ml – Erboristeria Magentina

Devil's Claw | Glucosamine | Phytodroitin™ | Boswellia | 16x12ml

€17,52

Stückpreis
€9,13 pro 100ml

€17,52

Stückpreis
€9,13 pro 100ml

Benex Liquid Food Supplement 15x12ml – Erboristeria Magentina

Red Grape | Centella | Horse Chestnut | Bromelain | 15x12ml

€13,28

Stückpreis
€7,38 pro 100ml

€13,28

Stückpreis
€7,38 pro 100ml

Natural Devil's Claw Cream 50ml – Erboristeria Magentina

Devil's Claw | Melissa & Aloe Base | 5 Bach Flowers | 50ml

€7,92

Stückpreis
€15,84 pro 100ml

€7,92

Stückpreis
€15,84 pro 100ml

Devil's Claw Forte Liniment 50ml – Erboristeria Magentina

Devil's Claw Forte | Warming Liniment | Multi-Oil | 50ml

€12,72

Stückpreis
€25,44 pro 100ml

€12,72

Stückpreis
€25,44 pro 100ml

Argan Oil Hand Cream Moisturiser 75ml – Erboristeria Magentina

Argan oil | Deeply moisturising | Silky hands

€7,60

Stückpreis
€10,13 pro 100ml

€7,60

Stückpreis
€10,13 pro 100ml

Fate Hand Cream Moisturiser 75ml – Erboristeria Magentina

Botanical extracts | Fate fragrance | Deep moisture

€7,60

Stückpreis
€10,13 pro 100ml

€7,60

Stückpreis
€10,13 pro 100ml

Populeo Intimate Moisturiser with Hyaluronic Acid 50ml – Erboristeria Magentina

Hyaluronic Acid | Populeo botanical extract | Intimate care 50ml

€11,92

Stückpreis
€23,84 pro 100ml

€11,92

Stückpreis
€23,84 pro 100ml